Wykorzystanie uszczelek z gumy w stolarce otworowej
Stolarka otworowa jest dziedziną zajmującą się przede wszystkim produkcją drzwi oraz okien. W tej branży niezwykle ważną rolę spełniają prawidłowo dobrane uszczelnienia, które zapewniają szczelność okien i drzwi, odpowiedni komfort termiczny oraz izolację akustyczną. Od wielu lat najczęściej wybieranym sposobem izolacji skrzydeł okiennych i drzwiowych są uszczelki gumowe. Dzięki odpowiednio dobranym parametrom spełniają one wszystkie wymagane założenia, jednocześnie nie wpływając negatywnie na estetykę okien czy drzwi.
Gdzie w stolarce otworowej wykorzystuje się uszczelki gumowe?
Uszczelki gumowe są elementem, bez którego nie da stworzyć się okna spełniającego obecne wymogi. Obecnie montowane są one po obu stronach skrzydła okiennego. Z jednej strony są odpowiedzialne za zatrzymywanie wody deszczowej i nieprzepuszczanie jej do wnętrza, od wewnątrz natomiast stanowią barierę dla ciepła, dzięki czemu nie ucieka ono na zewnątrz. To z kolei znacząco wpływa także na obniżenie kosztów ogrzewania.
Uszczelki montowane na zewnątrz okien wpływają na ich lepszą szczelność, ale także pozwalają na tworzenie mikrorozszczelnień, zapewniających dopływ świeżego powietrza. Uszczelnienia gumowe stosuje się również w skrzydłach drzwiowych, gdzie również są odpowiedzialne za zachowanie izolacji termicznej i akustycznej. Dodatkowo w drzwiach ognioodpornych są odpowiedzialne za dymoszczelność i ognioodporność. Jeżeli w skrzydle okiennym występują przeszklenia, również powinny być odpowiednio uszczelnione.
Uszczelki pełnią naprawdę ogromną funkcję w przypadku stolarki otworowej. Dzięki nim możliwe jest zabezpieczenie okien przed działaniem wilgoci, a także zapewnienie domownikom komfortu cieplnego, odpowiedniej izolacji dźwięków z zewnątrz oraz niższych kosztów ogrzewania.