Właściwości i zastosowania gumy porowatej
Chyba wszyscy zgodzimy się z tym, że dostępne dziś szeroko rozumiane tworzywa sztuczne to nieoceniony wynalazek, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach przemysłu. Do tego świetnie komponuje się on z innymi materiałami, takimi jak metal, drewno czy kamień. Szczególnym rodzajem tworzywa sztucznego jest guma, charakteryzująca się plastycznością, trwałością i elastycznością. Dziś chcemy jednak zająć się gumą porowatą i jej zastosowaniem w życiu codziennym oraz przemyśle.
Guma porowata, czyli co?
Zacznijmy więc od wyjaśnienia, czym w ogóle jest guma porowata. Inna nazwa tego materiału to mikroguma lub guma EPDM. Ta ostatnia nazwa wzięła się z tego, że gumę tę wykonuje się z kauczuku etylenowo-propylenowego lub właśnie EPDM. Materiał ten zbudowany jest z małych, zamkniętych komórek, które gwarantują wręcz bardzo niską wchłanialność cieczy. Sama guma może mieć różnego rodzaju kształt, nawet bardzo nietypowy wymagany przez klienta.
Z gumy porowatej powstają różne produkty, między innymi pianki, taśmy, a także profile, które mogą być stosowane jako bardzo dobry materiał uszczelniający. Jednakże guma ta stosowana jest także do produkcji różnego typu przekładek, wytłumień, taśm, elementów montażowych, czy również materiałów antypoślizgowych.
Guma porowata - właściwości
To właśnie ciekawe właściwości powoduję, że guma porowata jest tak często wykorzystywana w przemyśle. Mikroguma charakteryzuje się bowiem znaczną elastycznością, sprężystością, a także tym, że materiał ten poddaje się naciskowi, a po uwolnieniu wraca do poprzedniej formy, czyli jest odporny na odgniatanie. Poza tym nie chłonie ona wody ani nie starzeje się i nie traci swoich właściwości nawet w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Właśnie dzięki temu stosuje się ją w przemyśle motoryzacyjnym, rolniczym, przy produkcji sprzętu AGD oraz w instalacjach cieplnych i hydraulicznych.